Celý svět dnes slaví Den Země

environmental-protection-326923

Je to už 46 let, kdy byl poprvé 22. dubna oslaven Den Země. Když v roce 1970 Spojené státy organizovaly protestní setkání a výukové programy na podporu environmentálního hnutí, ale také jako určitý happening proti válce ve Vietnamu, počala se psát historie tohoto dne jako připomenutí a propagace ekologických myšlenek. Mezi ty základní myšlenky patří zvýšení energetické účinnosti, recyklace odpadu a hledání obnovitelných zdrojů energie.

V roce 1990 byla ze Spojených států zorganizována environmentální kampaň, tentokrát již na globální úrovni. Na celém světě se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. V roce 2000 bylo zapojeno dokonce 184 zemí světa.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

U příležitosti letošního výročí, dnes, v pátek 22. 4. 2016, zástupci více než 160 zemí světa v newyorském sídle OSN podepíší dohodu, která vzešla z loňské klimatické konference v Paříži. Smlouvu, jejímž cílem je omezit zvyšování globální teploty a tím i dopady klimatických změn.

Česká republika se v rámci závazku Evropské unie bude podílet společně s ostatními členskými státy EU na snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Po celé naší zemi dnes můžete narazit na nějakou akci zaměřenou na životní prostředí. Každý tento den oslavuje po svém. Akce a oslavy pořádají jak obce, tak různé dobrovolné zájmové skupiny, ale také školy, nebo i jednotlivci.

Ať už se bude jednat o workshop, úklid venkovního prostranství, dětské hry na téma příroda, ukázky řemeslné výroby, živá zvířata, ochutnávky, nebo výroba jídel, anebo jen informační tabule, vždy budete mít možnost všimnout si nějakého environmentálního aspektu, který můžete sami ovlivnit.

Dagmar
Vyznavačka kvality, terapeutka systémů managementu a vzdělavatelka
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *